Autor: Palková Margita, Mgr.
Aktualizováno: 16 únor 2024

V letech 2021 – 2023 proběhla rozsáhlá a náročná rekonstrukce trutnovského kina Vesmír. Po 3 leté pauze se v září opět kino otevřelo v novém moderním stylu, s bezbariérovým přístupem a špičkovou ozvučovací technikou. Stacionář přišel s myšlenkou pravidelných dopoledních návštěv kina s možností shlédnout v klidu a za příznivých zvukových podmínek oblíbení klasické filmy nejen českých režisérů. Proto od listopadu vznikla spolupráce s Kinem Vesmír a stacionáře Trutnov. Na přivítanou senioři shlédli klasickou českou hudební pohádku Princezna se zlatou hvězdou. Od ledna 2024 za účasti města Trutnova probíhají „Vesmírné středy“. Senioři, nebo osoby s postižením mohou 1x měsíčně navštívit v dopoledních hodinách za snížené vstupné zajímavé tituly, které si sami návštěvníci odhlasovali. Senioři i klienti a postižením si takto velice rádi zpříjemní pobyt ve stacionáři a obohatí se tak příjemným kulturním zážitkem. 

 
 

 

Autor: Stacionář
Aktualizováno: 20 leden 2024

Je leden a klienti oddělení A a B vyrazili do Nového Města nad Metují na tradiční ples, který pořádal stacionář NONA 92. Akce byla velmi zdařilá. Všichni tančili, bavili se, potkali se k kamarády, které dlouho neviděli. Prostě ples splnil vše, co jsme od něj očekávali. Jen cesta domu, ve sněhové vánici, byla trochu dobrodružná. Děkujeme kamarádům z NONY za pozvání a těšíme se příště na shledanou.

 

 
 
Autor: Stacionář
Aktualizováno: 03 leden 2024

Celý kolektiv pracovníků stacionáře Vám přeje požehnané a klidné vánoční svátky strávené ve společnosti Vašich nejbližších. Do roku 2024  spoustu zdraví, štěstí, dobré nálady a báječných nápadů.

Autor: Spurná Alena, Mgr.
Aktualizováno: 04 leden 2024

Letos se poprvé v historii mohli naši tanečníci zúčastnit opravdové taneční soutěže. Závody v tanečním sportu těsně před Vánocemi pořádalo ČHSO ČR.

Celý rok tanečníci pečlivě trénovali (nejen) soutěžní choreografii, ladili kostýmy, pilovali poskoky i taneční držení, a proto se mohli s velkým očekáváním rozjet do obce Obříství, kde se konal první Národní turnaj v tanečním sportu. Nebylo to však tak jednoduché. Jednodenní závody ve vzdáleném městě si vyžádaly malou improvizaci. Klienti se s pracovníky v pátek sešli ve stacionáři, společně si vyzkoušeli choreografii, uvařili si společnými silami večeři a zahráli si pár her. Noc všichni strávili na karimatkách ve spacácích a v sobotu, brzy ráno, nasedli do připraveného autobusu a vyrazili na cestu. Tanečníci reprezentovali stacionář úžasně. Porotě i ostatním tanečníkům se choreografie „Spím v obilí“ moc líbila a byla odměněna zlatými medailemi.

Fotogalerie ze závodů ČHSO.: https://eu.zonerama.com/SOCZ/Album/10835831

 

 
 
Autor: Rejmont Jaromír
Aktualizováno: 04 leden 2024

Sportovní rok 2023 byl pro naše reprezentanty jedním z nejúspěšnějších v historii oddílu. Letos se klienti ze stacionáře zúčastnili celkem 15 sportovních akcí po celé ČR v osmi různých sportech. Medailová bilance se zatavila na skvělých 50 cenných kovech. Všech dvacet sportovců, kteří v tomto roce vzorně reprezentovali jak náš stacionář, tak i město Trutnov si zaslouží respekt a uznání za své výkony. Je třeba ale vyzdvihnout několik výjimečných výsledků. Patří mezi ně dva tituly mistrů republiky v přespolním běhu. Dále stříbrná medaile ženského deblového páru z mistrovství ČR ve stolním tenisu. Náš tým Trutnovských draků suverénně a již potřetí za sebou ovládl celoroční soutěž Pohár starostky města Železnice v integrované boccie. Na národních závodech v běžeckém lyžování vyhrála Kateřina Pilařová závod ve své kategorii a díky tomuto výkonu se kvalifikovala na Světové hry, které se budou konat příští zimu v italském Turíně. Všichni naši sportovci se už těší, co přinese rok 2024.

 

 
 
Autor: Palková Margita, Mgr.
Aktualizováno: 14 prosinec 2023

Předvánoční čas u seniorů

Oddělení C čekalo v předvánočním čase mnoho aktivit. Začaly hned v úterý 14.11.2023. Po svačině senioři nastoupili do malého autobusu a společně se vydali do Dvora Králové nad Labem. Po nákupech v prodejně Družstva – vánoční ozdoby Dvůr Králové nad Labem jsme prošli provoz. Měli jsme možnost shlédnout výrobu vánočních ozdob od samotného počátku, tj. od vyfouknutí tvaru až po dokreslení a samotné zabalení. Týden na to ve středu 22.11.2023 jsme si zpestřili den návštěvou kina Vesmír v Trutnově. Pro všechny to byl nevšední zážitek, protože většina ze seniorů nebyla v kině již několik let. Navíc si v nově zrekonstruovaném kině shlédli pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele, což v tomto předvánočním čase byla ideální volba.

V pondělí 4.prosince jsme opět vyjeli autobusem na výlet. Tentokrát jsme zajeli do Vlčic, kde na nás čekalo jako tradičně milé přivítání. Děti i paní učitelky si pro nás společně připravily pásmo plné písniček a drobné dárečky. Nechybělo občerstvení - výborný perník a čaj. Proběhla také prohlídka školy a ukázky výuky zejména moderních technologií, které naše seniory zaujaly. I my jsme předali dětem sáčky s překvapením a na oběd jsme již byli zpět ve stacionáři.

A hned ve středu 6.12.2023 čekal celý stacionář výlet na Hrádek u Nechanic. Vyjeli jsme hned po svačině. Zámek byl nádherně vánočně vyzdoben a všichni jsme se dozvěděli o tom, jaké tradice jsou pro Vánoce typické. Po prohlídce zámku jsme popojeli do restaurace v Nechanicích, kde již na nás čekal výborný oběd.

A nechyběly samozřejmě další běžné aktivity jako například pečení. Máme se u seniorů moc dobře.

 
 
Autor: Stacionář
Aktualizováno: 06 říjen 2023
V úterý 19.9.2023 se vydali klienti oddělení A na exkurzi do sociální rehabilitace Spirála ve Vrchlabí. Pracovnice Spirály je provedly zařízením, odpověděly na všechny otázky a připravily společný program na terapeutické zahradě. Společně s uživateli Spirály si klienti stacionáře uvařili pudink!  Všem se pudink povedl, a tak si mohli všichni společně na lavičkách v zahradě pochutnat.

Třešničkou na dortu vydařené exkurze byl výborný oběd v restauraci Na Špeku a procházka zámeckým parkem.

 
 
Autor: Palková Margita, Mgr.
Aktualizováno: 27 září 2023

Babí léto u seniorů

Během letních měsíců byla docházka našich seniorů takřka 100 %. Krásné slunečné dny jsme využívali hlavně k procházkám, posezení na terase a ke společným aktivitám. Všechny tyto aktivity průběžně zajišťoval tým profesionálních pracovnic oddělení C. Mezi ty nejvíce zdařilé akce patřilo společné zpívání při kytaře, turnaj v kuželkách a retro týden. K seniorům zavítala kolegyně Eva z oddělení A. Celý týden se nesl ve znamení zpívání všech možných žánrů. Došlo i na vlastní tvorbu, kdy senioři složili písně pro kuchaře a paní uklízečky. Dalším povedeným týdnem, tentokrát ve sportovním duchu, bylo klání v závěsném kuželníku, které si pro seniory připravil kolega Jára. Turnaj proběhl již 3. rokem a letos se o první místi podělili 2 muži. A retro týden si pro všechny připravila sociální pracovnice Majda.  Společně s kolegyněmi a seniory zavzpomínali na dobu dřívější a všichni si přinesli nějaký vzpomínkový předmět. Povídání nemělo konce a probíhalo skoro celý týden. V září se pak neslo ve znamení výletů. Nejprve senioři využili nádherné počasí a vyrazili na zmrzlinu do Mladých Buků. Někteří si dali pohár nebo kávu. A protože bylo sluníčko nakloněno i v dalších dnech, vyjeli jsme do Janských Lázní. Tam jsme si prošli kolonádu, nasávali lázeňskou atmosféru a samozřejmě nechyběla sladká a dobrá odměna. Během celého období probíhaly i další aktivity jako například reminiscenční terapie, rukodělné činnosti, vycházky a oslavy narozenin. Velké díky patří Zuzce, Páje, Kačce a Barče, které svým přístupem přináší na oddělení pohodovou a domácí atmosféru. Ve středu nás navštívila paní Alena Křivská, kronikářka města Trutnova. Poutavě povídala o svém důležitém poslání zapisovat do kroniky vše důležité, zajímavé a podstatné. Sdělila, že i o stacionáři je již v kronice mnoho napsáno. Povídání se všem moc líbilo. Došlo i na dotazy a společné vzpomínání na Trutnov. Prostě krásné Babí léto!!

 

 
 
Autor: Stacionář
Aktualizováno: 11 červenec 2023
Ve čtvrtek 29. června 2023 se na naší zahradě pořádala již tradiční Zahradní slavnost. Klienti ze všech oddělení se sešli ve stínu stromů a společně si zatančili na známé písničky v podání úžasné Agentura VOSA (Vosa Band).
Všichni se báječně bavili a užili si krásné dopoledne.
 
Autor: Stacionář
Aktualizováno: 11 červenec 2023

ČESKÝ RÁJ 2023

V pondělí 19.6. jsme odjeli z trutnovského nádraží do Turnova na rekondiční pobyt. Ubytovali jsme se  v Penzionu Na Výšince a čekalo nás 5 dní pobytu v srdci Českého ráje. Program byl opravdu nabitý. Posuďte sami.

Pondělí: Cesta vlakem byla opravdu dobrodružná, protože cestovat s velkými kufry ve velké skupině je vždy dobrodružné. Naštěstí jsme všechno zvládli a v poledne už jsme si prohlíželi naše nové pokoje. Po krátkém odpočinku, vybalení a kávě nás čekal velký bowlingový turnaj (muži vyhráli proti ženám).

Úterý: Na plánu byl výlet z Hrubé Skály do Turnova. Nesměla chybět prohlídka arboreta, výhledy ze skalních vyhlídek, úžasná prohlídka hradu Valdštejn a pár odvážlivců se vyškrábalo na rozhlednu Hlavatice.

Středa: Bylo vedro k padnutí a teploty šplhaly nad 30°C. Horku jsme přizpůsobili i středeční výlet. Z Bukoviny jsme se vydali pohodovou cestou přes Dolánky na zámek Hrubý Rohozec, kde jsme měli objednanou prohlídku. Po prohlídce už zbývalo jen  ujít několik málo kilometrů do Turnova. Ještě zbylo trochu času, a tak se jedna parta vydala do města na zmrzlinu, druhá skupina se šla svlažit na koupaliště Maškova zahrada. Po večeři nás čekalo překvapení – palačinky se zmrzlinou.

Čtvrtek: Už od rána nás tahalo sluníčko za nos.  Na čtvrteční den byl naplánovaný odpočinkový výlet. Co bychom byli za turisty, kdybychom nenavštívili kemp Sedmihorky. Po vynikající tortille s kuřecím masem jsme přemýšleli, co podnikneme. Slibovaný déšť nepřišel, a protože teploměr ukazoval  stále 35 °C, rozhodnutí bylo jasné – koupaliště! Komu se nechtělo k vodě, ten mohl vyrazit na prohlídku Muzea Českého ráje. Večer jsme si zabalili kufry a dali si v penzionu poslední večeři.

Pátek: všichni nemohli dospat, proto i snídaně byla dříve. Po snídani se zabalily poslední věci do kufrů a vyrazilo se na poslední prohlídku města. Muzeum Českého ráje stojí za návštěvu, tak ti, kteří nestihli jeho návštěvu v týdnu, mohli si projít všechny expozice o v den odjezdu. Po posledních nákupech suvenýrů jsme popadli kufry a vlakem jsme vyrazili domu, za svými milovanými.

Kdo se zúčastnil, ten určitě neprohloupil. Byl to opravdu povedený pobyt, plný veselí a zážitků s kamarády.